Współpraca ze szkołą  w Wilnie: 2003-2006

Dorota Sikucińska

Na zaproszenie Dyrekcji naszej szkoły w dniach, od 31maja do 5 czerwca 2004 roku, przebywała w Zbąszyniu 39 osobowa grupa dzieci z Wilna z Polskiej Szkoły-Przedszkola „Źródełko”. W związku z podpisaną w styczniu 2003 roku umową między naszymi szkołami grupa uczniów w wieku od 7 do 11 lat ze Zbąszynia i z Wilna bierze udział w projekcie edukacyjnym „Skarby mojej małej Ojczyzny”. Projekt ten opracowany został przez nauczycielki: Dorotę Sikucińską, Marię Olejniczak, Renatę Śron i Barbarę Garstkę.

Składa się on z 5 etapów, a jego realizacja planowana jest na lata 2003-2006. Celem całego przedsięwzięcia jest poznanie kultury i sztuki naszych regionów, rozwijanie i pogłębianie współpracy międzynarodowej, utrwalanie tożsamości narodowej i więzi polonii z macierzą

Dzieci z Wilna spędziły w Zbąszyniu pełne atrakcji cztery dni. Oficjalne powitanie gości przez Dyrektora Szkoły Podstawowej, Pana Marka Goździewicza, miało miejsce w Łazienkach podczas festynu z okazji Dnia Dziecka. Tam też zespół taneczno- folklorystyczny z Wilna zaprezentował swój program artystyczny. Jeszcze tego samego dnia grupa zaproszonych gości zwiedzała Zbąszyń.

Nazajutrz w ZOK-u grupy zarówno z Wilna jak i ze Zbąszynia w ramach pierwszego, zakończonego właśnie, etapu projektu: „Skąd przychodzę, kim jestem, dokąd zmierzam”?, prezentowały przygotowane przez siebie prace: książeczki „Moja rodzina”, plakaty „Ja-wczoraj, dziś, jutro”, mapy „Moje korzenie” oraz program słowno- muzyczny.

Kolejny dzień to udział w zajęciach zintegrowanych w klasach I-III w Szkole Podstawowej w Zbąszyniu. Dla uczniów z Wilna było to nowe doświadczenie, ponieważ w szkole, do której uczęszczają, nie ma tego typu zajęć. Po południu odbył się dla gości oraz ich zaprzyjaźnionych rodzin ze Zbąszynia  piknik nad jeziorem Błędno. Podczas wspólnych gier i zabaw dzieci miały okazję jeszcze lepszego wzajemnego poznania się. Około godziny 1800 dzieci z Litwy udały się na nocleg do rodzin ze Zbąszynia.

Dużo niezapomnianych wrażeń dostarczyła całodniowa wycieczka do Poznania i Puszczykowa. Pożegnaniu towarzyszyło wiele emocji. Pani Dyrektor Polskiej Szkoły –Przedszkola „Źródełko” w Wilnie Wanda Czudotworowa w imieniu swoich podopiecznych oraz własnym złożyła na ręce Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu Pana Marka Goździewicza serdecznie podziękowania za okazaną życzliwość, gościnność oraz zaprosiła do Wilna Dyrekcję Szkoły Podstawowej ze Zbąszynia i biorących udział w realizowaniu projektu.

Następnie bardzo serdeczne żegnali się nowi przyjaciele. Dzieci obiecały sobie, że będą jak najczęściej pisać do siebie długie listy. W spełnieniu tej obietnicy na pewno przyda się przygotowana przez organizatorów niespodzianka dla  naszych rodaków z Wilna - piórniki z pełnym wyposażeniem. (ds)

 

Rewizyta w szkole w Wilnie

 

Dorota Sikucińska

W dniach 6-11czerwca 2005r. na zaproszenie zaprzyjaźnionej Szkoły-Przedszkola „Źródełko” grupa dzieci pod opieką nauczycielek przebywała z rewizytą Wilnie, aby podsumować kolejny etap projektu „Skarby mojej małej Ojczyzny – cztery pory roku”.

Podczas pobytu organizatorzy zapewnili uczestnikom bardzo wiele atrakcji. Dzieci zobaczyły i zwiedziły najważniejsze zabytki Wilna.

Podobały się też nowe dzielnice miasta. To właśnie w jednej z nich powstało największe w stolicy Litwy centrum handlowe „Akropolis”, w którym dzieci miały okazję pojeździć na łyżwach i spróbować swoich sił w bowlingu. Interesująca była także wizyta w redakcji jedynego codziennego pisma wydawanego w języku polskim „Kuriera Wileńskiego”.

Dużo niezapomnianych wrażeń dostarczyła całodzienna wycieczka do Trok –pierwszej stolicy Litwy. Po zwiedzeniu m.in. zamku pierwszych władców litewskich uczestnicy projektu udali się do leżącego nieopodal Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tam czekały już na nich przygotowane przez właścicieli różnorakie atrakcje. Można było spróbować swych sił w strzelaniu z łuku, przejechać się bryczką, zjechać po pochylni. Chłopcy ze Zbąszynia  rozegrali ze swoimi rówieśnikami z Wilna towarzyski mecz w siatkówkę. O jego przebiegu mogli podyskutować podczas wspólnego grillowania.

Przedostatni dzień pobytu był czasem pożegnań. Wiele ciepłych słów z ust pani dyrektor Wandy Czudotworej usłyszały dzieci i nauczycielki ze Zbąszynia.

Na pamiątkę każdy gość z Polski otrzymał upominek. Ostatni dzień pobytu był okazją do popatrzenia na Wilno z lotu ptaka. Było to możliwe dzięki wycieczce na wieżę telewizyjną. Cały pobyt z pewnością pozostanie w pamięci uczestników na długo. (ds)

 Zobacz galerię zdjęć...

powrót