Świetlica szkolna

 

Godziny otwarcia głównej świetlicy (sala nr 122 na parterze) w roku szkolnym 2020/2021:

poniedziałek  - piątek godz. 7.00-16.00

Pracę świetlic szkolnych koordynuje wicedyrektor Teresa Małycha.Główną nauczycielką-wychowawczynią świetlicy jest pani Katarzyna Kutzmann-Solarek.

W szkole funkcjonują cztery dodatkowe świetlice, w których, zgodnie z bieżącym harmonogramem, w godzinach 12.30  -14.00 przebywają dzieci z młodszych klas.

Świetlice te znajdują się w salach: 123, 136, 138 (tzw. „obiadowa” dla uczniów klas pierwszych i 201 (na pierwszym piętrze, dla klas trzecich).

 

 

Czym jest świetlica szkolna?

Świetlica szkolna to jedna z najbardziej popularnych form opieki nad dziećmi z naszej szkoły.

Rola świetlicy szkolnej to funkcja opiekuńcza i wychowawcza. Najważniejsze to zapewnić dzieciom przed, ale i przede wszystkim po zajęciach lekcyjnych spokój, możliwość odreagowania stresów codziennego dnia, wyciszenie w miłym otoczeniu i zindywidualizowanie potrzeb małego dziecka. Pracujemy nad tym każdego dnia.

Staramy się o bezpieczeństwo i miłe otoczenie dla tych maluszków, uwzględniając ich potrzeby, patrząc na ich smutki i radości.

Poprawiając ich nastrój, tworzymy im miłe wnętrze, w którym będą czuli się choć trochę jak w domu. Każdego roku wyposażamy naszą świetlicę w nowe gry, klocki, zabawki i inne fajne pomoce, które przez rok szkolny są użytkowane.

Formy, którymi pracujemy w świetlicy szkolnej, to gra, gra towarzyska, gra stolikowa,  jakże trudna do uaktywnienia w obecnym wirtualnym świecie.

Duża część naszej pracy to zabawa z dziećmi,  zabawa indywidualna lub zabawa w swojej grupie rówieśniczej. Zabawa daje dzieciom możliwość odreagowania czasu przeznaczonego na zajęcia dydaktyczne. Dzieci kochają się bawić, ale też tworzyć, więc w miarę możliwości rozwijamy w nich aktywność manualno-twórczą. Każdy dzień to swobodne dobieranie treści i form zajęć oraz spontaniczne wykorzystanie aktywności i pomysłów naszych dzieci – nic na siłę, bo to nie daje żadnych sukcesów.

Zapraszamy uczniów i rodziców do odwiedzenia naszej świetlicy szkolnej.

 

(tekst: śp. Violetta Szczechowicz, długoletnia wychowawczyni świetlicy szkolnej)