ARKADY FIEDLER


 

Patron szkoły

Krystyna Kromska

Arkady Fiedler urodził się 28 listopada 1894 roku w Poznaniu; zmarł 7 marca 1985 roku w Puszczykowie. Był wybitnym pisarzem i podróżnikiem, synem znanego poznańskiego poligrafa i wydawcy.

Arkady Fiedler debiutował w roku 1971 cyklem wierszy pt. Czerwone światło ogniska, które były prezentowane na łamach poznańskiego „Zdroju”. W 1926 roku wydrukował, w odziedziczonym po ojcu zakładzie poligraficznym, reportaż z wyprawy pt. Przez wiry i porohy Dniestru. Dwa lata później wyruszył w swoją pierwszą wielką podróż do południowej Brazylii, skąd przywiózł bogate zbiory zoologiczne i botaniczne. To, co przeżył opisał w książkach: Bichos, moi brazylijscy przyjaciele oraz Wśród Indian Koroadów.

W 1933 roku udało mu się urzeczywistnić swoje najgorętsze marzenie: podróż do Amazonii, do krainy najbujniejszej pod słońcem tropikalnej puszczy. Owocem wyprawy stały się między innymi książki: Ryby śpiewają w Ukajali i Kanada pachnąca żywicą. Książki przyniosły pisarzowi ogromną popularność i wielkie uznanie czytelników – otrzymał wtedy Nagrodę Literacką Miasta Poznania i Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury.

Kiedy wybuchła II wojna światowa był na Tahiti. Porzucił jednak spokojne życie i przez Francję dotarł do Anglii. Bohaterstwo polskich żołnierzy walczących o Anglię opisał w znakomitej książce pt. Dywizjon 303, której przedruki krążyły w okupowanym kraju krzepiąc ducha walki i niosąc nadzieję w zwycięstwo. Pływał również na polskich statkach handlowych i obserwując wysiłek naszych marynarzy, stworzył o nich opowieść Dziękuję ci, kapitanie.

W 1946 roku powrócił do ojczyzny. Zamieszkał w Puszczykowie - niedaleko Poznania. Nadal dużo podróżował. Był w Meksyku, na Indochinach i w Brazylii. Zwiedził Madagaskar i Afrykę Zachodnią. Plonem tych podróży były wspaniałe książki: Dzikie Banany, Piękna straszna Amazonia, Madagaskar okrutny czarodziej, Spotkałem szczęśliwych Indian, Mały Bizon, Wyspa Robinsona, Orinoko. W swoim dorobku ma tez książki autobiograficzne: Mój ojciec i dęby oraz Wiek męski – zwycięski. W 1957 roku Arkady Fiedler po raz drugi został laureatem Nagrody Literackiej Miasta Poznania, a w roku 1978 otrzymał Nagrodę Państwową I Stopnia. W 1969 roku przyznano mu najsympatyczniejsze odznaczenie – Order Uśmiechu. W 1974 roku pisarz, zachęcony namowami czytelników, stworzył wraz z rodziną prywatne muzeum, w którym umieścił liczne trofea ze swych egzotycznych podróży. (kk)

strona muzeum Arkadego Fiedlera