Zaprzyjaźnione Otradnyj: 2007

 

Barbara Garstka

 

W dniach od 01 do 14 sierpnia 2007roku gościła w naszej szkole 24-osobowa delegacja z zaprzyjaźnionego ze Zbąszyniem miasta Otradnyj w Rosji. W jej skład weszła młodzież w wieku 12 -16 lat, należąca do dwóch zespołów tanecznych oraz czworo opiekunów. Jedna z grup, „ Kropla rosy”, ćwiczy taniec towarzyski i współczesny pod czujnym okiem pani Natalii Ionowej. Taniec ludowy różnych narodów, to z kolei domena drugiego zespołu, „Szarotka”, i jej instruktorki pani Zinaidy Wierchowcewej.

 

Nim nasi goście dotarli do nas, musieli pokonać prawie 3 tys. km - tyle bowiem liczy trasa Otradnyj-Samara-Moskwa-Warszawa-Poznań-Zbąszyń, którą przebyli pociągiem. Na miejscu młodymi Rosjanami i ich wychowawcami opiekował się pan dyrektor Marek Goździewicz, któremu pomagały nauczycielki: Mirosława Bordych, Barbara Garstka, Maria Olejniczak, Barbara Tobys, Dorota Sikucińska i Renata Śron.

 

Starali się oni tak zaplanować każdy dzień pobytu młodych artystów, aby dostarczyć im niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci wycieczki do Poznania, Kórnika i Rogalina. Szczególnie wzruszająca była dla naszych gości wizyta w Wolsztynie na cmentarzu, poległych na naszych ziemiach podczas II wojny światowej, żołnierzy radzieckich. Po złożeniu kwiatów przez grupę polską i rosyjską przedstawicielka władz Samary gorąco dziękowała za żywą pamięć o poległych.

 

Dużo radości sprawił naszym gościom wyjazd na basen do Leszna. Nie zabrakło również atrakcji w Zbąszyniu, o które zadbali nie tylko dorośli, ale również polska młodzież. Wszyscy doskonale bawili się i integrowali podczas Jarmarku św. Piotra w Okowach, wspólnego ogniska czy zabaw nad jeziorem. Język nie stanowił problemu, ponieważ starsze pokolenie porozumiewało się po rosyjsku, a młodsze po angielsku. W razie trudności pomocą służył tłumacz pan Michał Fiedorow.

 

Wieczorem ostatniego dnia pobytu młodzi tancerze ponownie wystąpili z pokazem swoich tańców, które oklaskiwali, mieszkający w naszej szkole koloniści. Na zakończenie nasi goście gorąco dziękowali panu Markowi Goździewiczowi oraz paniom nauczycielkom za okazaną serdeczność i gościnność. Otrzymaliśmy tez zaproszenie do Otradnego. Zatem do zobaczenia. (bg)

 

Zobacz galerię zdjęć...

 

powrót