Z wizytą w Budapeszcie: 2006-2007

Sokrates - Comenius

Bożena Płaszczewska

Od 14 do 27 kwietnia 2007 roku grupa naszych uczniów przebywała w stolicy Węgier – Budapeszcie. Wyjazd ten związany był z realizacją projektu Muzycy, pieśni i tańce z Polski i z Węgier  w ramach Programu Sokrates Comenius finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Podczas pobytu dzieci były zakwaterowane u rodzin. Językiem, którym się posługiwały, był język niemiecki. Uczniowie codziennie uczestniczyli w zajęciach w szkole, gdzie uczyli się m.in. węgierskich  i polskich piosenek, a także brali udział w lekcjach podsumowujących zwiedzanie Budapesztu i okolic miasta. Bez wątpienia był to wyjazd pełen nowych doświadczeń. Dzieci miały okazję wysłuchać koncertu instrumentów ludowych, a także nauczyć się tańców węgierskich, które przygotował miejscowy zespół ludowy. Nasi uczniowie zobaczyli, m.in. Basztę Rybacką, Operę Narodową i Muzeum Zoltana Kodaly. Dzieci podziwiały panoramę miasta z góry Gellerta oraz zwiedzały okoliczne miejscowości jak: Kecskemet, gdzie znajduje się Instytut Zoltana Kodaly, Szentendre – miasto artystów ze skansenem oraz Esztergom z największą bazyliką Węgier.

W wolnych chwilach spędzano czas na kąpieliskach, w zoo oraz w wesołym miasteczku. Wizyta na Węgrzech oraz i wspaniałe zabytki stolicy zrobiły ogromne wrażenie na uczniach. Jednak jednym z najważniejszych efektów wizyty jest nawiązanie się nowych, polsko – węgierskich, przyjaźni. Rewizyta uczniów węgierskich będzie miała miejsce w drugiej połowie czerwca bieżącego roku. (bp)

 Zobacz galerię zdjęć...

powrót