Dzień Niezapominajki

 

Holendrzy mają tulipany, Francuzi-narcyzy, Anglicy-hiacynty, Tyrolczycy-szarotki, a my, Polacy-niezapominajki. Te delikatne rośliny o niepozornych, najczęściej niebieskich kwiatkach, doczekały się w Polsce swojego święta, które przypada 15 maja. Jego celem jest przypominanie o konieczności ochrony przyrody oraz kształtowanie określonych postaw i umiejętności w kontaktach z ludźmi: okazywania wzajemnej serdeczności i życzliwości, przekazywanie wyrazów pamięci, odświeżanie starych przyjaźni oraz zacieśnianie więzi z innymi. Andrzej Zalewski, inicjator niezapominajkowego święta, powiedział: „Niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy wzajemnej serdeczności...”

W naszej szkole świętowaliśmy Dzień Niezapominajki. Inicjatorem i głównym animatorem obchodów była pani Renata Śron.

Od samego rana uczniowie klasy 5c roznosili niezapominajkową pocztę. Dostarczone kartki sprawiły adresatom wiele radości. O godzinie 10.00 nastąpiło rozstrzygnięcie ogłoszonych i przeprowadzonych wcześniej konkursów. Uczniowie klas siódmych i oddziałów gimnazjalnych wykonali fotografie na temat „Niezapominajka: daruję Ci miejsce w moim życiu”, a uczniowie klas 0-6 prace plastyczne na temat „Niezapominajka w krajobrazie najbliżej okolicy”. Nad przebiegiem konkursów czuwały panie: Hanna Matyaszczyk i Mirosława Wątor.

W konkursie fotograficznym nagrodzone zostały: Roksana Majchrowska z 7d (1miejsce), Weronika Prüfer z 3e (2miejsce), Julia Filipowicz z 3c (3 miejsce), Emma Zając z 3a oraz Oliwia Andrzejewska i Wiktoria Śmiałek z 3c (wyróżnienia).

W konkursie plastycznym nagrodzeni zostali:

- klasy 0-1: Kaja Maćkowska i Hanna Michalska z „0” (1 miejsce), Julia Utrata z 1b i Marysia Gassem z „0” (2 miejsce), Kornelia Maćkowska i Martyna Maćkowska z 1b (3 miejsce), Maja Krakowska, Daria Grasza, Oliwia Wittig, Piotr Piosik z „0”, Anita Stanicka z 1a, Emilia Reszot

i Paulina Cieślak z 1b, Weronika Stachecka z 1c (wyróżnienia);

-klasy 2-3: Szymon Michalski z 3d (1miejsce), Rozalia Obst z 3d (2miejsce), Wiktoria Gołek z 3d (3miejsce), Hania Leśnik z 3d, Weronika Kulus, Amelia Kluj i Maria Chmielewska z 3c (wyróżnienia);

-klasy 4-6: Oliwia Maćkowska z 5c (1 miejsce), Dominik Matuszewski z 5c (2 miejsce), Olga Jędrasiak z 6b (3 miejsce), Alan Grasza z 4b, Wiktoria Materna z 5b i Jonasz Kluj z 6a (wyróżnienia).

Na zakończenie dnia uczniowie wszystkich klas pierwszych wraz z wychowawcami na ulicach Zbąszynia wręczali wykonane przez siebie papierowe niezapominajki z sentencjami o przyjaźni napotkanym mieszkańcom miasta.

 
DSC01
DSC02
DSC03
DSC04
DSC05
DSC06
DSC07